Srpskohrvatski

NATO će poslati trupe na rusku granicu

Snage NATO-a iskrcale su se u Estoniju tijekom BALTOPS-a 2019.

NATO planira poslati trupe na rusku granicu u sklopu napora da postane „ratni saveznik“, izvijestio je New York Times u ponedjeljak

Times je napisao da je „NATO sada rasporedio bataljun multinacionalnih trupa u osam zemalja duž istočne granice s Rusijom. Detaljno opisuje kako povećati te snage na snagu brigade u tim državama na prvoj liniji.“

Bataljun može uključivati ​​do 1000 vojnika, dok brigada može uključivati ​​do 5000 vojnika, što znači da bi NATO potencijalno mogao planirati peterostruko povećanje broja vojnika na ruskim granicama, do 40,000 vojnika.

Times izvještava da NATO „također daje zadatak još tisućama snaga, u slučaju rata, da brzo krenu u potporu, s novim detaljnim planovima za mobilnost i logistiku i strožim zahtjevima za spremnost.“

Politico je u međuvremenu naveo još veće brojke. Dana 18. ožujka izvijestio je: „U nadolazećim mjesecima, Savez će ubrzati napore na gomilanju opreme duž istočnog ruba Saveza i odrediti desetke tisuća snaga koje mogu požuriti u pomoć saveznicima u kratkom roku... Brojevi će biti veliki, s dužnosnicima koji iznose ideju o do 300,000 NATO snaga.“

„Organizacija Sjevernoatlantskog saveza“, napisao je Times, pokrenula je „puni napor“ da se pripremi za vojne operacije duž svog istočnog krila.

Kako je izvijestio Times, to „znači revoluciju u praktičnom smislu: više trupa stacioniranih uz rusku granicu“. To također znači „veću integraciju američkih i savezničkih ratnih planova, više vojne potrošnje i detaljnije zahtjeve za saveznike da imaju specifične vrste snaga i opreme za borbu, ako je potrebno, na unaprijed određenim mjestima.“

Savez je „odbacio preostale inhibicije o povećanom broju zapadnih trupa duž cijele NATO-ove granice s Rusijom“, navodi Times. Cilj je „učiniti NATO-ove snage ne samo robusnijim i sposobnijim, nego i vidljivijim Rusiji“.

Dodatne trupe bit će stavljene pod izravnu vlast generala Christophera G. Cavolija, vrhovnog zapovjednika savezničkih snaga NATO-a u Evropi, koji također zapovijeda američkim snagama u Evropi, kao dio odluke NATO saveza.

Times izvještava da general Cavoli integrira američke i savezničke ratne planove po prvi put od Hladnog rata. Citirajući dužnosnika NATO-a, novine su napisale: „Amerikanci su se vratili u srce evropske obrane... zajedno s NATO-om odlučuju o tome kako će Amerika braniti Evropu.“

To će za posljedicu imati ogromno vojno jačanje, uključujući enormna povećanja vojne potrošnje. „Sada će zahtjevi biti stroži i rigorozniji kako bi se savez vratio na sposobnost borbe protiv rata u Evropi i odvraćanje učinilo vjerodostojnim – kako bi se osiguralo da NATO može voditi rat visokog intenziteta protiv suparnika, Rusije, od prvog dana sukoba“, napisao je Times.

Umjesto ispunjavanja prethodnog cilja od 2 posto bruto domaćeg proizvoda posvećenog vojsci, očekuje se da će članice NATO-a trošiti između 2,5 i 3 posto, izvijestio je Times.

U možda najzlokobnijem odlomku u članku, Times je napisao: „Prethodne su vježbe NATO-ovih nuklearnih snaga, poznate kao Steadfast Noon, bile prešućene. Ali prošle godine, nakon ruske invazije, vježba su postale otvorene. Bilo je važno, rekao je dužnosnik NATO-a, pokazati Moskvi da savez nisu spriječile nuklearne prijetnje.“

Sjedište NATO-a također se „pretvara u glavno strateško i ratno zapovjedništvo, zaduženo za izradu planova saveza za integraciju i raspoređivanje savezničkih trupa.“

Pristupanje Finske NATO-u, čime se udvostručila kopnena granica NATO-a s Rusijom, bit će ključna komponenta ovih planova, pri čemu će cijela granica Rusije s NATO-om postati militarizirana zona.

Samo nekoliko tjedana nakon pristupanja NATO-u, Finska je počela graditi ogradu na ruskoj granici, a prvi dio trebao bi biti dovršen u lipnju.

U lipnju prošle godine NATO je objavio strateški dokument u kojem se navodi da se savez mora pripremiti za „borbu visokog intenziteta u više domena protiv konkurenta s nuklearnim oružjem“. U dokumentu je objavljeno da „evroatlantsko područje nije u miru“ – samo što nije izjavilo da je savez u ratu.

U siječnju je Rob Bauer, glavni vojni glasnogovornik NATO-a, izjavio da je NATO savez predvođen SAD-om spreman za „izravan sukob s Rusijom“. Na pitanje portugalskih RTP News, „Ne vjerujete da se radi samo o Ukrajini?“ Bauer je odgovorio: „Ne, radi se o povratku starog Sovjetskog Saveza.“

Ispitivač je nastavio: „Znači, cijelo istočno krilo je nekako ugroženo?“ Bauer je odgovorio: „Da.“ Intervjuer je upitao: „Jesmo li spremni na izravan sukob s Rusijom?“ Na što je Bauer odgovorio: „Jesmo.“

U ovom napetom okruženju, NATO će 22. travnja započeti Defender 23, godišnju ratnu igru ​​saveza.

U vježbi će sudjelovati 9,000 američkih vojnika i 17,000 vojnika iz drugih članica NATO-a. „Gotovo dvomjesečna vježba usredotočena je na strateško raspoređivanje snaga baziranih na SAD-u, korištenje unaprijed postavljenih zaliha vojske i interoperabilnost s evropskim saveznicima i partnerima“, rekao je glasnogovornik Pentagona 5. travnja.

Ključni cilj vježbe bit će „povećati smrtonosnost NATO saveza kroz vatru na velikim udaljenostima“ prema zapovjedništvu američke vojske za Evropu i Afriku.

Nakon toga slijedi Air Defender 2023, najveća zračna vježba NATO-a od njegova osnutka. Dužnosnik američke Zračne nacionalne garde rekao je Ratnoj zoni da ruski dužnosnici mogu „ukloniti koju god poruku žele“ iz vježbe.

U tom kontekstu, skupina bivših visokih dužnosnika iz Francuske, Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država i Španjolske napisala je autorski članak u Guardianu u nedjelju potičući izravniju vojnu intervenciju NATO-a protiv Rusije, izjavljujući „Moramo ići na sve u našoj podršci Ukrajini.“ Oni izjavljuju da „Ukrajina treba združene snage tenkova, projektila većeg dometa i zrakoplova za izvođenje uspješnog protunapada, utirući put ukrajinskoj pobjedi.“

Tisak je pun takvih izjava. David Ignatius, pišući u Washington Postuustvrdio je: „Predsjednik Biden ne želi započeti Treći svjetski rat, ali će sa žaljenjem gledati unatrag ako Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici ostave po strani bilo kakvo oružje ili streljivo koje bi se moglo odgovorno koristi u ovom sukobu. Što god bi Biden kasnije poželio da je učinio ako stvari krenu loše, trebao bi učiniti sada.“

Kako pogoršanje vojne situacije za ukrajinske oružane snage postaje sve očitija, NATO pravi otvorene planove za masovno intenziviranje svog sukoba s Rusijom.

Loading